چطور جرم روی سینک را پاک کنیم؟
چطور جرم روی سینک را پاک کنیم؟
اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۳
filter environment
فیلتر های دوستار محیط زیست
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۳
ماسک

انواع ماسک را بشناسیم

آلودگی هوا گاهای از مرز هشدار خارج می شود . این وضعت در کلان شهر ها و بیشتر در شهر های مرزی وضعی فزاینده دارد. مردم برای حفظسلامتی خود به سمت استفاده از ماسک رو آورده اند . استفاده از ماسک امری رایج شده است. اما باید توجه کرد هر ماسکی که در داروخانه ها عرضه می شود ، لزوما برای سلامتی وناسب نیست . انتخاب ماسک مناسب به شرایط و عواملی بستگی دارد. لذا در این مجال مناسب است در رابطه با انواع ماسک ، استانداردهایی که در رابطه با ماسک وجود دارد و عملکرد ماسکها پرداخته شود .

انواع ماسکها

ماسکه از لحاظ نوع عملکرد به دو نوع تقسیم می شوند .

  • ماسکهای تصفیه کننده و محافظ
  • ماسکهای اکسیژن رسان یا هوا رسان
  • ماسک‌های محافظ یا تصفیه کننده هوا، این نوع از ماسکها علاوه بر مصرف پزشکی مصرف عمومی دارند . می توان گفت پرمصرف ترین و رایج ترین نوع ماسکها همین دسته می باشند . مصرف این ماسکها برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار ، ذرات معلق در هوا و آلودگی های هوا معمولا استفاده می شود . نمونه های این ماسکه مانند ، ماسکهای کتغذی ، ماسکهای چند لایه ، و ماسکهای نمدی می باشد.
  • ماسک‌های اکسیژن ساز یا ماسکهای هوارسان، این نوع از ماسکها هوا را از طریق منبعی غیر از هوای محیط، تأمین می­‌کنند. ماسک‌های هوا رسان برای شرایطی قابل استفاده اند که یا خبری از فیلتر های مناسب برای حذف آلاینده ها محیط نباشد و یا تراکم اکسیژن در محیط اطراف استفاده کننده کمتر از حد استاندارد آن یعنی ۲۱ درصد باشد.

ماسکهای عمومی جراحی فقط برای پیشگیری از ورود و نفوذ ذرات معلق موجود در هوا مانند انواع میکروب و ویروس طراحی شده است . تا این آلاینده ها وارد ریه و دهان و بینی نشوند . اما خیلی ها اعتقاد دارند این نوع از ماسکها عملا کاری انجام نمی دهند .

انواع ماسکهای محافظ یا تصفیه کننده

ماسک های سه لایه

در حال حاضر ، ماسک سه لایه یا کش‌دار با ضخامت‌های متفاوت در حال تولید هستند .این ماسکه به دلیل راحتی استفاده و همچنین قیمت بسیار ارزان جهت تنفس بهتر حین انجام فعالیت روزانه مورد استفاده واقع می شوند . این ماسک برای جلوگیری از نفوذ ذرات معلق موجود در هوا از قبیل میکروب‌ها (ویروس‌ها و باکتری‌ها) به داخل دهان یا بینی مورد استفاده قرار می‌گیرند . برای افرادی نیز که در مواجهه مستقیم بزاق و ترشحات تنفسی دیگران نیز واقند کاربرد دارد.

ماسک جراحی

یکی از انواع ماسکهای جراحی که در اتاقهای عمل معمولا مورد استفاده قرار می گیرد و نوعی از ماسکهای چند لایه است . ماسکهای جراحی می باشد. لایهه ایی دارد این ماسک که شامل لایه داخلی ، لایه میانب و لایه رطوبت گریز است .

ماسک‌های فیلتر دار

گاهی ماسکهایی مشاهده می شود که دارای فیلتر هستن ، این ماسکه را ماسکهای فیلتر دار می نامند و دارای زمینه های استفاده مختلف هستند .

این نوع از ماسکها بر مبنای تعدا فیلتر و نوع فیلتر های آن مورد بررسی قرار میگیرد.

ماسکهای فیلتر دار تک دریچه ای معملا برای استفاده افراد بزرگ سال و در محیطهای آلوده قابل استفاده است. و ماسکهای فیلتر دار تک دریچه ای معمولا برای ورزشکاران توصیه می شود.

در شرایط آلودگی هوا با توجه به ضعف در سیستم تنفسی کودکان و کهنسالان توصیه می‌شود به طور کلی در محیط آلوده حضور نیابند.

انواع فیلتر

هر نوع فیلتر را با حرفی اختصاری نمایش می دهند.

  • سری N؛ جلوگیری از استنشاق ذرات جامد (ذرات غیر روغنی)
  • سری R؛ جلوگیری از استنشاق ذرات عادی (ذرات مقاوم در برابر روغن)
  • سری P؛ انواع آلودگی هوا (ذرات عایق روغن)

این اعداد نشانگر درصد حفاظت ماسک در مقابل آلودگی هستند. و هرکدام دارای مقیاسی ببرای نمایش کارایی آن می باشد که می‌تواند که می تواند ۹۵ ، ۹۹ یا ۱۰۰ باشد.

ماسک های ویژه گرد و غبار و ذرات معلق از آن دست ، دارای طبقه‌بندی‌های متفاوتی هستند.

  • طبقه FFP۱؛ حفاظت در برابر آئروسل‌های جامد و مایع غیر سمی با تراکم ۵.۴ برابر حد مجاز تماس شغلی (OEL)
  • طبقه FFP2؛ حفاظت در برابر آئروسل‌های جامد و مایع غیر سمی و یا با میزان سمی‌بودن کم تا متوسط با تراکم ۱۲ برابر حد مجاز تماس شغلی (OEL)
  • طبقه FFP3؛ حفاظت در برابر آئروسل‌های جامد و مایع غیر سمی و یا با میزان سمی‌بودن کم تا متوسط یا با سمی‌بودن بالا با تراکم ۵۰ برابر حد مجاز تماس شغلی (OEL)
حداکثر نفوذ مجازذرات جامد (NACL)ذرات مایع (روغن پارافین)
طبقه FFP1۲۰ ٪۲۰ ٪
طبقه FFP2۶ ٪۶ ٪
طبقه FFP3۱ ٪۱ ٪

پس می توان نتتیجه گیری نمود که ماسک مناسب حفاظت در برابر آلودگی هوا در کلان شهر‌ها ماسک با استاندارد N۹۹ است.

طالب مفید دیگر را در لرد روف مطالعه فرمایید.

پاسخی بگذارید